مقاله : چگونه اوقات فراغت کودکانمان را پر کنیم

راهکارهای پرکردن اوقات فراغت ، تابستان و اوقات فراغت بچه ها

 

، انجام دهد. اگر در روستاها زندگی می کنید نقش بازیهای محلی و سنتی را در تخلیه و تعادل انرژی زاید کودکتان از یاد نبرید.

۶٫ اگر کودکانتان در ایام تابستان به یک فعالیت هنری و شغلی پرداخته است به منظور تقویت انگیزه و استمرار در فعالیت سعی کنید محصولات فعالیت او را بخرید و به افراد فامیل نزدیک هم توصیه کنید کهاین کار را بکنند.

۷٫ طوری محیط و موقعیت را برای کودکانتان آماده نمائید که کتابهایی را که برای آنها خریداری نموده اید و تاکنون موفق به خواندن آنها نشده اند، تابستان بهترین زمان مطالعه اینگونه کتابها می باشد.

۸٫ هرگز به علت مشکلا

ت اقتصادی و مالی خویش، فرزندانتان را (به ویژه کودکان زیر ۱۲ سال) را به منظور حرفه آموزی در کارخانجات و کارگاههای غیر بهداشتی نگمارید و یا آنها را به کارهای سخت وادارنکنید چرا که زیانش بیشتر از مقدار درآمد حاصل از این نوع کارها می باشد.

 

۹٫ به والدین توصیه می شود که به منظور آشنایی کودکان با انواع مشاغل و یادگیری غیرمستقیم آداب فروشندگی یا همکاری و تعامل در محیط کار هر چند مدت فرزندانتان را به محل کار ببرید البته در این مورد حفظ موارد امنیتی و بهداشتی و اخلاقی باید مورد توجه قرار گیرد.

۱۰٫ اولیاء این مسئله را مدنظر بگیرند به فرزندان بیاموزند به جای اینکه وقت خود را به تماشای زیاد رایانه و تلویزیون بگذرانند که هم ضرر جسمی دارد و هم ضرر روحی، در انجام کارهای منزل و بیرون از آن مشارکت دارا باشند که می تواند حس مسئولیت پذیری را در آنها تقویت کند.

در پایان لازم به ذکر است که پدر و مادر و مربیان الگوهای اصلی یادگیری کودکان به شمار می روند اگر آنان در خانواده و مراکز آموزشی فعالیت های مناسبی برای اوقاعت فراغت خود دارا باشند کودکان نیز از آن ها می آموزند پس الگوی شایسته ای برای آنان باشیم.

منبع:jamnews.ir

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد راهکارهای پرکردن اوقات فراغت بچه ها ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت کودک آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: راهکارهای پرکردن اوقات فراغت بچه ها

به گزارش آکاایران:  چگونه اوقات فراغت کودکانمان را پر کنیم ، راهکارهای پرکردن اوقات فراغت ، تابستان و اوقات فراغت بچه ها

 

راهکارهای پرکردن اوقات فراغت بچه ها
,اوقات فراغت کودکان,پر کردن اوقات فراغت,اوقات فراغت جوانان,[categoriy]

آکاایران: راهکارهای پرکردن اوقات فراغت بچه ها

 

اوقات فراغت زمانی است که کودک باید آزادانه به انجام فعالیت های مورد علاقه خود بپردازد. تنظیم زمان و فراهم کردن اوقات فراغت برای کودکان به عهده بزرگسالان است.

با اوقات فراغت کودکانمان چه کنیم؟

اوقات فراغت زمانی است که کودک باید آزادانه به انجام فعالیت های مورد علاقه خود بپردازد. تنظیم زمان و فراهم کردن اوقات فراغت برای کودکان به عهده بزرگسالان است.همه ما فصل تابستان را فصل تعطیلی مدارس می دانیم در حالیکه امام خمینی (ره) با یک جمله کوتاه اما دلپذیر به تعطیلی مدارس معنا بخشیده و فرموده:« مدارس تعطیل می شود اما تعلیم و تربیت هرگز تعطیل نمی شود.» با تکیه بر این کلام پرمعنا باید برای ایام تابستان کودکانمان برنامه ریزی صحیح و درست داشته باشیم.

* کودکان برای رشد خود به تحرک و بازی نیاز دارند. تحرک رمز سلامت کودکان است. بازی های پرتحرک سبب تخلیه هیجانی و در نتیجه آرامش کودکان می شود.

* جهت پر کردن اوقات فراغت بچه ها نباید آنها را با اصرار به کلاس فرستاد، بلکه می توان از خودشان پرسید که چه چیزی خستگیشان را برطرف می کند و آنها را به سمت کارهای مورد علاقه شان سوقمی دهد.

* اوقات فراغت به نظر بعضی از والدین و مسئولان چیزی زاید‏‎ ‎است‎ .‎طبیعی است که اگر برای اوقات فراغت بچه ها هدف گذاری نشود، به طور حتم این اوقات زاید به نظر می رسد و والدین روزشماری می کنند که تابستان هرچه زودتر‎ ‎به پایان برسد‎.‎

* یکی از روش هایی که می تواند اوقات فراغت افراد جامعه را زیر پوشش قرار داده و بسیاری از ضعف ها و کمبودهای جسمانی و روانی را رفع و درمان کند، ورزش و تفریحات سالم است.

* تربیت بدنی و ورزش گذشته از جبران ضعف ها و حفظ تندرستی افراد، آنان را برای زندگی، تلاش و اهداف مشترک آماده می سازد. این امر در ایجاد هماهنگی حرکت مشارکت نموده و به پیشگیری و تنظیم اضطراب و افسردگی کمک می کند.‏

* پرداختن به فعالیت بدنی هدایت شده می تواند باعث پرورش سایر رفتارهای بهداشتی مثل پرهیز از سیگار، مواد مخدر و رفتارهای خشونت بار گردد و نیز کودکانی که فعالیت بدنی بیشتری دارند نتایج تحصیلی بالاتری نیز کسب کرده اند.

 چند راهکارخوب برای ثمر بخشی ایام فراغت تابستان:

۱٫ قبل از هر چیز تلاشتان بر آن باشد که تابستان ایامی خوش و به یادماندنی برای فرزندانتان باشد.

۲٫ طوری برنامه ریزی کنید که حداقل یک یا دو سفر کوتاه مدت با کودکانتان داشته باشید.

۳٫ از فرزندانتان نظرخواهی کنید که در ایام تابستان چه کلاسها و دوره های آموزشی را دوست دارد طی کند.

۴٫ سعی کنید شرکت و گذراندن کلاسها و دوره های آموزشی تابستانه برای کودکانتان لذت بخش و همراه با اشتیاق باشد. به والدین توصیه می گردد هیچگاه نام دوره های تابستانه را کلاس نگذارید،بهتر است آنها را فعالیتهای تابستانه یا اردوهای یادگیری و… بگذارید.

۵٫ توصیه می گردد هر فعالیت ورزشی را که فرزندتان دوست دارد

Powered by : Arian Ronak IT Co. 1396